Proč dát přednost KVH či BSH hranolům a co to vůbec je?

KVH a BSH je označení pro masivní konstrukční dřevěné profily z jehličnatého dřeva používané při stavbě střech, pergol a dřevostaveb.

KVH hranoly jsou vysoušené čtyřstranně hoblované hranoly se sraženými hranami. Prvky jsou tvořeny z nastavování jednotlivých profilů pomocí zubovitého spoje spojené lepidlem. KVH hranoly se provádějí ve dvou variantách, podle jejich nároků na vzhled – pro pohledové konstrukce nesou označení KVH-Si, pro nepohledové KVH-NSi.

BSH hranoly se oproti KVH liší v technologickém postupu výroby profilů. Jedná se o lepené lamelové dřevo. Stejně jako u KVH hranolů je na výběr mezi pohledovou a nepohledovou kvalitou hranolů.

Možnost spojování více kusů hranolů přináší velkou výhodu v podobě prakticky neomezené délce jednotlivých prvků konstrukce.

 

Zájem o KVH hranoly roste

Každým rokem zaznamenáváme u zákazníků vyšší a vyšší poptávku po KVH či BSH hranolech, na úkor klasického stavebního řeziva.

Volba KVH a BSH hranolů má hned několik opodstatněných důvodů. Mnoho zákazníků dnes přichází s přáním viditelných konstrukčních prvků v interiéru – ať už se jedná o střešní konstrukci nebo dřevěné stropy – a právě zde je KVH a BSH velmi dobrou volbou.

 

Zde je příklad použití KHV hranolů podkroví. Přestože nebylo použito KVH pohledové kvality (větší výskyt suků, místy praskliny) je kvalita dřeva vyhovující a esteticky zcela přijatelná.
Příklad použití KHV hranolů v podkroví. Přestože nebylo použito KVH pohledové kvality (lze vidět větší výskyt suků, místy praskliny) je kvalita dřeva vyhovující a esteticky zcela přijatelná. Viz naše reference.

KVH nepohledové kvality byly použity pro stavbu pergoly.

 KVH nepohledové kvality byly použity pro stavbu pergoly. Viz naše reference.

 

KVH a BSH hranoly mají oproti klasickému stavebnímu řezivu nesporné výhody:

Díky své velmi nízké vlhkosti nedochází ke zkroucení či rozpraskání, které je tak známé u konstrukcí z tradičně mokrého řeziva. Mechanická nestálost sebou nepřináší jen estetické, ale i konstrukční závady a proto je lepší se jí vyvarovat. Svou nízkou vlhkostí je navíc dřevo přirozeně chráněno proti napadení dřevokaznými škůdci. KVH a BSH hranoly navíc nabízejí vyšší únosnost.

Jaký je rozdíl mezi nepohledovou a pohledovou kvalitou hranolů?

Oboje provedení jsou stejně kvalitní z hlediska konstrukce a použitého materiálu. Na KVH NSi hranolech se ovšem mohou objevit nepatrné vzhledové chyby a proto se tyto hranoly využívají na neviditelná místa v konstrukci. Pokud není uživatel příliš náročný a smíří se například s drobným lokálním zamodráním nebo jinými drobnějšími vzhledovými vadami, tak může využít na pohledové konstrukce i KVH NSi hranoly.